Szijjártó: Magyarország barátai mind győztek az amerikai félidős választásokon
Négy republikánus győztesnek név szerint is gratulált.
Négy republikánus győztesnek név szerint is gratulált.
Félidős választást tartottak az Egyesült Államokban, amelynek során a képviselőház összes tagjáról és a szenátus tagjainak harmadáról döntöttek az amerikaiak. Az előrejelzések szerint az előbbiben várhatóan többségbe kerülnek a republikánusok, az utóbbiban pedig nagyon szorosan alakulhat a verseny. Kövesse velünk az eredményeket!
Van, akiből ezt hozza ki a kampányhajrá.
A republikánusok győzelmét jósolják az előrejelzések a keddi amerikai kongresszusi választáson, ami a konkrét eredménytől függetlenül tovább mélyítheti a szakadékot a két nagy párt, illetve a társadalom különböző csoportjai között, és ez egyre több erőszakhoz vezet.
Február óta inkább hetente irányt vált a kormánykommunikáció, mintsem egyszer az empátia jelét mutassa: a háború semmi másról nem szól, mint arról, hogy nekünk, magyaroknak jó legyen, no meg Putyin se üsse meg nagyon a bokáját. Az illiberális kormánykommunikáció lényege, hogy semmiféle emberséget ne tanúsítson szavazótáboron kívül, most úgy tűnik, ez szankciódémonban, migránsozásban és dollárbaloldalban merül ki. A társadalom viszont mindenképp csapdába került: ha Orbán jó lovakra tett Putyin és Trump személyében, rettenetes jövő vár a demokráciára, ha viszont tévedett, akkor is rajtunk csattan a háború és a megélhetési válság.
Jared Kushner szerint Donald Trump elnöksége alatt béke volt a világban, az Egyesült Államok most viszont Oroszországgal háborúzik Ukrajnában.
A republikánusok bocsánatkérést várnak.
A Republikánus Párt kész illiberális módszerekkel kormányozni, függetlenül attól, hogy melyik embere költözik be a Fehér Házba 2024-ben. Donald Trumpra bizonyos értelemben nincs is már szükség, mert megvan a megfelelő autoriter tartalék helyette – írja a Los Angeles Timesban megjelent véleménycikkében Ruth Ben-Ghiat, aki a tekintélyelvű rendszereket, azok vezetőit tanulmányozza, és azt, hogy miképp lehet legyőzni őket.
Liz Cheney-t az a jelölt győzte le Wyomingban, aki a volt elnök támogatásával indult. A képviselő elismerte a vereségét, de közölte, hogy folytatja harcát Trump ellen.
Jól tudta, hova megy előadni a miniszterelnök, mondandója otrombaságában is remekül rezonált a texasi CPAC-en dzsemborizó republikánusokkal. Összeszedtük a csütörtök esti, amerikai beszéd főbb motívumait.
A tusványosi beszéd rasszista felhangjaival aligha foglalkoznak majd a dallasi CPAC hallgatói, az igazi kérdés az, hogy a magyar miniszterelnök Kína- és oroszbarát politikája vajon elgondolkodtatja-e őket, vagy már tényleg csak az számít, ki mennyire hatékonyan szítja a gyűlöletet a rivális politikai tábor ellen.
Orbán Viktor ma lép fel a dallasi CPAC-en a Republikánus Párt holdudvara előtt, Donald Trumppal pedig már találkozott is. A transzatlanti barátságban új fejezetet nyitottak a 2020-as évek, egy kis ország vezetése és a szuperhatalom ellenzéke egymástól inspirálódik, ez azonban inkább árulkodik arról, mennyire megütötte őket a Covid és a háború, cserébe viszont kihangsúlyozza Magyarország elkeserítő globális súlyát.
A magyar miniszterelnököt is meghívták a texasi "konzervatív dzsemborira", ahol sztárvendégként lép fel a szélsőjobbra tolódott republikánus híveknek.
Hogy a munka mennyire hatékony, az kiderül majd a novemberi időközi választások után, amitől a republikánusok azt remélik, hogy megszerzik az uralmat a törvényhozás mindkét házában – írja a brit lap.
Peter Thiel 2005 óta benne volt a Facebook – újabban Meta – igazgatótanácsában. A Donald Trump volt amerikai elnök hívének számító techvezér még inkább a politika felé fordul: a Republikánus Párt amerikai félidős választási kampányára szeretne koncentrálni.
Az elnökjelöltségért induló politikusoknak deklarálniuk kell, hogy nem vesznek részt az Elnöki Vitabizottság eseményein. Ez a szervezet szervezi a nyolcvanas évek óta az összes élő vitát, a valóságtól előszeretettel távolodó Republikánus Párt ezzel újabb tabut dönthet meg.
Republikánus oldalról messze nem olyan magas az elutasítottság. A Biden-szavazók több mint egyharmada még barátkozni sem barátkozna trumpistákkal.
Két olyan államban rendeztek kormányzóválasztást a héten Amerikában, ahol Joe Biden két számjegyű különbséggel nyert tavaly: most azonban Virginiát elbukták, New Jersey-t pedig épp csak megtartották a demokraták. Az országos választást egy évvel követő voks jó indikátora az uralkodó politikai attitűdöknek, most például annak, hogy az amerikaiak elégedetlenek Joe Biden elnökségével. Ha nincsenek kézzelfogható változások egy éven belül, 2022-ben a Kongresszus könnyen a Republikánus Párté lehet.